Tutaj jesteś

Gra w padla – zasady gry w padla

7 kwietnia 2022 Lifestyle gra w padla

Tenis cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Alternatywą dla tenisa stał się padel, czyli kolejny ciekawy sport rakietowy, który stanowi połączenie tenisa i squasha. Gra w padla będzie świetną opcją dla każdego, komu sprawia radość gra w tenisa ziemnego! Na czym polega gra w padla? Jakie panują zasady gry w padla? Na te i podobne pytania udzielimy odpowiedzi w poniższym artykule. 

Czym jest padel?

Padel to sport rakietowy, który zawiera w sobie zarówno elementy tenisa, jak i squasha. Sport pochodzi z miasta Acapulco w  Meksyku. Jest drugą dyscypliną po piłce nożnej pod względem popularności w Hiszpanii. 

Padel jest grą deblową. Oznacza to, że można grać w cztery osoby. Jest to stosunkowo nowa gra, która zdobywa coraz więcej fanów. To, co jest w niej najciekawsze, to zarówno sama rozgrywka, jak i bardzo specyficzny kort.

Punkty w tej grze zdobywa się według tych samych zasad, które obowiązują w tenisie. Ze squasha natomiast zaczerpnięto grę w zamkniętym korcie. 

Zasady gry w padla

Gra w padla odbywa się według dość prostych reguł. Gracz, który serwuje, musi skierować piłkę na pole po drugiej stronie siatki, które znajduje się po przekątnej, w stosunku do jego pola. Gracz przeciwnego zespołu (oraz jego partner) może w tym czasie znajdować się w dowolnym miejscu swojej części kortu.

Serwis rozpoczynający grę należy wykonywać „z dołu”. Jeśli pierwszy nie uda się, gdy piłka np. dotknie siatki pomiędzy polami lub podtrzymujących ją słupków, a następnie spadnie w polu odbierającego – serwujący ma prawo do drugiego serwisu.

Podczas gry piłka może maksymalnie jeden raz uderzyć o powierzchnię kortu, zanim zostanie przebita na drugą stronę, czyli do przeciwnika. Zawodnik ma więc tutaj wybór – może odbić piłkę bezpośrednio z powietrza lub poczekać, aż ta uderzy o pole kortu. Warunkiem jest jednak, aby uderzyła w pole bezpośrednio, bez wcześniejszego kontaktu z ogrodzeniem lub ścianami kortu. Jeśli tak się stanie – punkt będzie przyznany przeciwnikowi.

Dopiero po tym, gdy piłka do padla uderzy o powierzchnię kortu, piłka może odbić się od jego ogrodzenia lub ściany. Odbierający piłkę może z kolei, albo przebić ją na drugą stronę kortu (do przeciwnika), albo najpierw odbić ją od jednej z dwóch ścian – bocznej (narożnej) lub tylnej. Gra toczy się do momentu, w którym piłka odbije się po którejś ze stron więcej niż jeden raz lub trafi w siatkę na środku kortu (lub też wypadnie poza kort i dotknie ziemi).

Punktacja w grze wygląda dokładnie tak samo jak w tenisie ziemnym, czyli 15, 30, 40 gem. Mecz grany jest do dwóch wygranych setów, a jeden set trwa do czasu, aż gracz zdobędzie 6 gemów.

Gra w padla – jak wygląda kort?

Korty do padla są niewielkie – mają wymiar 10 m x 20 m. Kort przedzielony jest siatką, dokładnie tak samo jak w tenisie ziemnym, czyli w połowie boiska. Na jego obydwu końcach (za plecami zawodników) znajdują się ściany o wysokości 3 metrów. Wykonane są z betonu lub wzmocnionego szkła. Reszta przestrzeni zamknięta jest z kolei dobrze naciągniętą siatką drucianą. Szklane korty do padla sprawiają, że rozgrywkę może oglądać publiczność.

Padel to nie tylko sport, który pozytywnie wpływa na zdrowie i pozwala zachować dobrą kondycję, ale także jest świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Jest to gra towarzyska, która dostarcza doskonałej zabawy.

Redakcja ogarniamwszechswiat.pl

Nasi redaktorzy na portalu to zespół doświadczonych pasjonatów, którzy chcą dzielić się wiedzą i inspiracją z czytelnikami na tematy związane z szeroko pojętym stylem życia. Każdy z naszych redaktorów ma unikalne doświadczenie i ekspertyzę w dziedzinach sportu, turystyki, lifestyle'u, zdrowia i diety. Jako redaktorzy, staramy się tworzyć treści, które są interesujące, wartościowe i inspirujące dla naszej społeczności czytelniczej. Nasz zespół skupia się na publikowaniu artykułów, które pokazują różnorodne aspekty życia - od aktywności fizycznej i podróży, po zdrowe nawyki i sposób odżywiania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

chemia do kampera