Tutaj jesteś

Jak zacząć ćwiczyć? – znajdź sposób, który cię zmotywuje

7 lipca 2022 Dieta jak zacząć ćwiczyć

Praca, studia, choroba, urlop macierzyński, zmiana miejsca zamieszkania czy też problemy rodzinne mogą sprawić, że nie znajdziesz czasu na regularną aktywność fizyczną. Jak zacząć ćwiczyć na nowo? W jaki sposób zmotywować się do ćwiczeń? Jak nie dać się lenistwu oraz jak poświęcić sobie chwilę czasu w ciągu dnia, aby poczuć się wreszcie pozytywnie spełnionym(-ą)?

W artykule znajdziesz najlepsze sposoby na znalezienie dla siebie najlepszej motywacji do rozpoczęcia treningu. 

Jak znaleźć czas na trening? 

Brak czasu jest bardzo często jedną z głównych przeszkód w prowadzeniu zdrowego stylu życia. 

Zastanów się jednak czy odkładanie na później czegoś na czym ci zależy ma sens? Jeśli chcesz coś zmienić musisz potraktować siebie priorytetowo. Niech trening stanie się tak samo ważnym punktem twojego dnia jak reszta obowiązków, czy spraw do załatwienia. Bo na to z pewnością znajdziesz czas, mam racje? Dlatego zacznij od zaraz – zaplanuj swój tydzień i poświęć chwilę na znalezienie czasu dla siebie i swojego ciała. 

Niech trening stanie się miłym przerywnikiem między codziennymi obowiązkami. 

Jak zacząć ćwiczyć?

Regularne ćwiczenia to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego zdrowia oraz ciała. Niedługo po rozpoczęciu aktywności zaczniesz odczuwać takie korzyści, jak lepsza kondycja czy poprawa samopoczucia. Co więcej, z czasem zaczniesz myśleć pozytywnie o nadchodzących zmianach fizycznych oraz czerpać z nich radość. 

Początki ćwiczeń zarówno w domu, jak i na siłowni, bywają trudne. Jak zacząć ćwiczyć, aby trening przyniósł efekty, a przy tym szybko się nie zniechęcić? Zacznij od starannego zaplanowania treningów. Określ, ile czasu chcesz na nie poświęcić, jak często i o jakiej porze dnia będzie odbywał się twój trening.

Jeśli zaczynasz ćwiczyć lub wracasz po dłuższej przerwie do regularnych treningów, warto ćwiczyć co drugi dzień. Każdy ruch zapewni ci więcej lepszego samopoczucia, niż jego brak. 

W miarę wzrostu twojej sprawności i formy możesz zwiększyć częstotliwość treningów. Możesz także wybrać te bardziej intensywne z elementami kardio. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić. Po wyjątkowo intensywnych ćwiczeniach dobrze jest zrobić sobie dzień wolny lub zaplanować trening ze zdecydowanie lżejszą aktywnością. Najważniejsze jest słuchanie swojego organizmu. Gdy czujesz, że jesteś zmęczona lub nie masz siły, wybierz spokojniejszy program. 

Jak zacząć ćwiczyć w domu?

Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć ćwiczyć w warunkach domowych, koniecznie upewnij się, że trening siłowy obejmuje wszystkie najważniejsze mięśnie dolnej i górnej części ciała, pleców i brzucha. Jeżeli natomiast chcesz osiągnąć konkretne rezultaty, np. wyszczuplić uda albo wyrzeźbić brzuch, znajdź plany treningowe pozwalające na realizację tych celów. 

Najlepiej korzystaj z profesjonalnych poradników i instruktaży wideo od trenerów, którzy pokażą ci, jak zacząć ćwiczenia i wykonywać je prawidłowo.

Niezależnie od rodzaju ćwiczeń, zawsze rozpoczynaj je powoli, stopniowo zwiększając intensywność i czas treningu. Zwracaj szczególną uwagę na technikę, dzięki której nie tylko osiągniesz konkretne efekty, ale również zmniejszysz ryzyko kontuzji. Do jej sprawdzenia przyda ci się lustro, które pozwala na kontrolowanie ruchów ciała i prawidłowość wykonywania ćwiczeń. 

Wiesz już jak zacząć ćwiczyć, dlatego odnajdź swoją motywację i trenuj!

Redakcja ogarniamwszechswiat.pl

Nasi redaktorzy na portalu to zespół doświadczonych pasjonatów, którzy chcą dzielić się wiedzą i inspiracją z czytelnikami na tematy związane z szeroko pojętym stylem życia. Każdy z naszych redaktorów ma unikalne doświadczenie i ekspertyzę w dziedzinach sportu, turystyki, lifestyle'u, zdrowia i diety. Jako redaktorzy, staramy się tworzyć treści, które są interesujące, wartościowe i inspirujące dla naszej społeczności czytelniczej. Nasz zespół skupia się na publikowaniu artykułów, które pokazują różnorodne aspekty życia - od aktywności fizycznej i podróży, po zdrowe nawyki i sposób odżywiania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

jak zacząć ćwiczyć