Tutaj jesteś

Najdroższy koń na świecie, a najcenniejsze rasy koni

6 lipca 2022 Lifestyle najdroższy koń na świecie

Zakup konia to bardzo droga przyjemność, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Ceny sięgają setek milionów dolarów. Dlaczego za takiego konia zapłacimy właśnie tak dużo? Jakie są najdroższe rasy koni, a ile będzie nas kosztował najdroższy koń na świecie? 

Najcenniejsze rasy koni na świecie

Przede wszystkim w ocenie koni kluczową rolę odgrywa ich rasa. Najdroższą z nich jest koń pełnej krwi angielskiej. Rasa ta wywodzi się z Anglii i jest jedną z podstawowych ras koni gorącokrwistych. Potocznie jest ona nazywana „folblutem”. Zwierzęta tej rasy uznawane są za najszybsze na świecie. Obecnie hoduje się je głównie w Anglii, Francji, Japonii, Irlandii oraz w Stanach Zjednoczonych.

Co warto wiedzieć na temat koni pełnej krwi angielskiej? Charakteryzują się one sierścią o krótkim włosiu, długimi kończynami, małą lub średnią głową o prostym profilu. Ich umaszczenie najczęściej określa się jako gniade lub kasztanowate. 

Drugą z kolei najdroższą rasą koni jest koń czystej krwi arabskiej. To jedna z podstawowych ras koni gorącokrwistych. Zwierzęta te po raz pierwszy pojawiły się na Półwyspie Arabskim około 2500 lat temu. Konie arabskie są niewymagające w hodowli, wytrzymałe i szybkie w galopie. Znakomicie radzą sobie na długich dystansach. To rasa niezwykle wrażliwa, przywiązana do właściciela, posłuszna, o żywym temperamencie. 

Konie czystej krwi arabskiej mają lekką budowę ciała, z długą szyją, suchymi nogami, krótkim, poziomym zadem, wysoko osadzonym ogonem, twardymi oraz wytrzymałymi kopytami. 

Najdroższy koń na świecie

Największa kwota jaką zapłacono za konia to 60 milionów dolarów. Za taką sumę zakupiono wierzchowca Fusaichi Pegasus. Pierwszy właściciel dał za niego jedynie 4 mln. Fusaichi Pegasus jest najdroższym koniem świata. W ciągu swojej kariery udało mi się zarobić prawie 2 mln dolarów. 

Pisząc o najdroższych koniach świata warto wspomnieć o jeszcze jednym, który przeszedł już na emeryturę. 12-letni Frankel jest zwycięzcą wielu prestiżowych wyścigów i najwyżej ocenianym koniem wyścigowym na świecie od maja 2011 roku. Jego wartość szacuje się na ponad 130 mln dolarów, ale jego właściciel nie ma zamiaru go sprzedawać.

Dla porównania najdroższym koniem sprzedanym w Polsce jest Pepita – klacz czystej krwi arabskiej, wylicytowana za 1,4 miliona euro w Janowie Podlaskim, podczas aukcji „Pride of Poland 2015”.

Redakcja ogarniamwszechswiat.pl

Nasi redaktorzy na portalu to zespół doświadczonych pasjonatów, którzy chcą dzielić się wiedzą i inspiracją z czytelnikami na tematy związane z szeroko pojętym stylem życia. Każdy z naszych redaktorów ma unikalne doświadczenie i ekspertyzę w dziedzinach sportu, turystyki, lifestyle'u, zdrowia i diety. Jako redaktorzy, staramy się tworzyć treści, które są interesujące, wartościowe i inspirujące dla naszej społeczności czytelniczej. Nasz zespół skupia się na publikowaniu artykułów, które pokazują różnorodne aspekty życia - od aktywności fizycznej i podróży, po zdrowe nawyki i sposób odżywiania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

chemia do kampera