Wynajem samochodów to jedna z najpopularniejszych obecnie usług transportowych. Dostępna jest m.in. w formule najmu krótkoterminowego i średnioterminowego. Czym różnią się te rozwiązania i w jakich sytuacjach sprawdzają się najlepiej? Oto kilka najważniejszych informacji na ten temat.
Auto na krótki termin – dla kogo, na jakich zasadach?
Posiadanie samochodu na własność nie jest konieczne do tego, aby z niego korzystać. Najlepszym na to dowodem jest najem krótkoterminowy – czyli na okres do 30. dni – adresowany zarówno do osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. To dobra opcja w sytuacji, gdy np. auto ulegnie awarii, pojazd niezbędny jest na niedługi wyjazd czy na potrzeby służbowej podróży. Z krótkoterminowego najmu chętnie korzystają też osoby, które raczej sporadycznie siadają za kółkiem. Wypożyczania iPanek udostępnia samochody w tej formule na prostych zasadach. Rezerwacji pojazdu można dokonać poprzez elektroniczny formularz zamieszczony na stronie usługodawcy. Wystarczy określić w nim miejsce, termin i godzinę odbioru oraz zwrotu pojazdu, wybrać pakiet ubezpieczeniowy i zaznaczyć ewentualne opcje dodatkowe, a koniec podać swoje dane. Samochód będzie czekał gotowy do jazdy w wybranym przez kierowcę punkcie.
Auto na średni termin – jak to wygląda w praktyce?
Formalności związane z wynajęciem auta na średni termin są nieco bardziej złożone niż w przypadku najmu krótkoterminowego, niemniej nie należą do specjalnie skomplikowanych. Wynajem średnioterminowy odnosi się do umów zawieranych na okres od miesiąca do maksymalnie roku. Z usługi tej najchętniej korzystają przedsiębiorcy, którzy chcą doraźnie zasilić firmową flotę bez inwestowania w zakup niezbędnych pojazdów. Jeżeli biznes ma charakter sezonowy, wówczas takie rozwiązanie jest strzałem w dziesiątkę. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoby prywatne zawierały z wypożyczalniami umowy średnioterminowe. W celu załatwienia formalności trzeba się udać do biura wypożyczalni i ustalić warunki korzystania z samochodu.