Tutaj jesteś

Zespół cieśni nadgarstka – objawy, przyczyny, ćwiczenia

8 lipca 2022 Lifestyle zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to choroba neurologiczna, której przyczyną jest ucisk nerwu pośrodkowego. Biegnącego między kośćmi nadgarstka, więzadłem poprzecznym i ścięgnami mięśni nadgarstka. 

Choroba wymaga wykonywania ćwiczeń, aby wzmocnić nadgarstki i uwolnić się od bólu. Pomogą ci one w łatwy sposób powrócić do dawnej sprawności. Już teraz zacznij dbać o swoje nadgarstki i poznaj ćwiczenia, które będziesz mógł wykonać w swoim domu. 

Zespół cieśni nadgarstka – objawy

Cieśń nadgarstka wywołuje dolegliwości w obszarze zaopatrzonym przez nerw pośrodkowy poniżej miejsca ucisku. Objawy rozpoczynają się w okolicy nadgarstka i promieniują do dłoni, przez śródręcze po końce palców. 

Ból i osłabienie mięśni dotyka głównie palców I-III (kciuka, palca wskazującego i środkowego). Objawia się także poprzez uczucie mrowienia w dłoni, sztywność i obrzęk palców, osłabienie siły chwytu. Postępująca utrata sprawności manualnej (powoduje np. wypadanie przedmiotów z dłoni, trudności z uniesieniem kubka czy pisaniem), a w zaawansowanym stadium brak możliwości zaciśnięcia dłoni w pięść. 

Jeśli rozpoznajesz u siebie opisane powyższe objawy, koniecznie udaj się do fizjoterapeuty lub lekarza ortopedy. Terapeuta przeprowadzi szczegółową diagnostykę, dzięki której potwierdzi lub wykluczy, że przyczyną twoich dolegliwości jest właśnie zespół cieśni nadgarstka.

Jest to bardzo ważne! Podstawą skutecznego leczenia jest odpowiednie rozpoznanie towarzyszących bólu objawów. 

Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka

Najczęstszą przyczyną jest wielogodzinna praca z użyciem dłoni i palców w nieprawidłowej pozycji. Jest ona uznawana za chorobę zawodową u osób wykonujących monotonne ruchy mięśni prostowników i zginaczy nadgarstka. 

Może dotyczyć czynności zawodowych (np. praca przy komputerze, obsługa myszki, krawiectwo) czy też hobby (np. gra na instrumentach, modelarstwo, niektóre sporty). 

Z tego względu cieśń nadgarstka jest dość powszechna wśród sekretarek, pracowników biurowych, u tłumaczy języka migowego, informatyków, krawcowych czy muzyków. 

Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi zespołu cieśni nadgarstka są: zmiany hormonalne, otyłość, cukrzyca, zmniejszona aktywność tarczycy, niewydolność nerek oraz alkoholizm, powodując jego obrzęk lub zatrzymanie płynów. 

Objawy nasilają się w trakcie wykonywania takich czynności jak: chwytanie, prowadzenie samochodu, trzymanie wibrujących przedmiotów, a także trzymanie w ręce otwartej książki. 

Domowe ćwiczenia oraz sposoby leczenia choroby

Ćwiczenia cieśni nadgarstka:

zastosuj rozciąganie, PIR (poizometryczna relaksacja mięśni) – rozciąganie skróconych mięśni zginaczy przedramienia, w celu zwiększenie przestrzeni w kanale nadgarstka;

ćwiczenia wzmacniające mięśnie dłoni i kciuka – mają za zadanie odbudowanie siły osłabionych mięśni, a w przypadku zaniku także ich masy;

funkcjonalne ćwiczenia manualne – dla przywrócenia sprawności ręki, np. dotykanie opuszką kciuka do innych palców, chwytanie butelki, ściskanie dłoni w pięść. 

Pamiętaj podczas leczenia o poniższych istotnych wskazówkach!

  • Podczas pracy z klawiaturą, kąt zgięcia w łokciu powinien wynosić 90 stopni (kąt prosty), a nadgarstek powinien leżeć na stole i być prosty.
  • Fotel, z którego najczęściej korzystasz w pracy powinien zawierać podłokietniki.
  • Pozwól odpocząć palcom, rękom i nadgarstkom – przerywaj czynności, które powodują dolegliwości.
  • Stosuj maści na obrzęk nadgarstka, które pomogą zmniejszyć ewentualny stan zapalny.
  • Stosuj zimne okłady na nadgarstek.
  • Zakładaj na noc usztywniacz na nadgarstek, aby utrzymywać go w naturalnej pozycji.
  • Rozpocznij pod okiem fizjoterapeuty odpowiedni program terapii i ćwiczeń mający na celu poprawę siły i ruchomości w rękach i nadgarstkach.

Redakcja ogarniamwszechswiat.pl

Nasi redaktorzy na portalu to zespół doświadczonych pasjonatów, którzy chcą dzielić się wiedzą i inspiracją z czytelnikami na tematy związane z szeroko pojętym stylem życia. Każdy z naszych redaktorów ma unikalne doświadczenie i ekspertyzę w dziedzinach sportu, turystyki, lifestyle'u, zdrowia i diety. Jako redaktorzy, staramy się tworzyć treści, które są interesujące, wartościowe i inspirujące dla naszej społeczności czytelniczej. Nasz zespół skupia się na publikowaniu artykułów, które pokazują różnorodne aspekty życia - od aktywności fizycznej i podróży, po zdrowe nawyki i sposób odżywiania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

chemia do kampera