Tutaj jesteś

Jak rozmawiać z osobą z depresją?

17 lipca 2024 Lifestyle Jak rozmawiać z osobą z depresją


Depresja to choroba, która zmienia całe życie — zarówno osoby, której bezpośrednio dotyczy, jak i jej najbliższego otoczenia. Ważne jest, aby w czasie tej choroby umiejętnie się komunikować. Jak zatem rozmawiać z osobą chorą na depresję? Poniżej dzielimy się kilkoma wskazówkami. 

Z czego wynikają trudności w rozmowie z osobą chorą na depresję?

Osoby, które zmagają się z depresją, często mają zmienione postrzeganie na temat rzeczywistości — mają mniejszą chęć do działania, są przepełnione smutkiem i brakiem motywacji. To w oczywisty sposób przekłada się na ich sposób komunikacji. Szczególnie jest to wyraźnie zauważalne w przypadku osób z depresją endogenną — tą, która ma podłoże biologicznej (więcej na jej temat możesz przeczytać na stronie: psychologwnecie.pl).

Niska samoocena jest kolejnym utrudnieniem w rozmowie z osobą z depresją. Z tej cechy niekiedy wynika postawa, w której chory człowiek może uważać, że nie zasługuje na pomoc — nie jest po prostu jej godzien.

Równie dużym utrudnieniem jest brak energii — osoba z depresją przez to, że nie ma siły, bywa mało aktywna w rozmowie. Często nie inicjuje sama wątków, przez co można odnieść wrażenie, że nie jest zainteresowana rozmowa. 

Często osoby z depresją mają problem z wyrażaniem uczuć oraz obawiają się oceny. To je powstrzymuje przed otwartą komunikacją. 

Mając na względzie powyższe trudności, możemy zastanowić się nad działaniami, które ułatwią nam rozmowę z osobą chorą na depresję. 

5 wskazówek na temat skutecznej komunikacji z osobą cierpiącą na depresję

Zacznijmy od tych porad, które są najłatwiejsze do wdrożenia. Pamiętaj, aby nie być zbyt wymagającym w rozmowie z bliską osobą, która cierpi na depresję.

Słuchaj aktywnie

Technika aktywnego słuchania to uniwersalne usprawnienie komunikacji, które warto wdrożyć nie tylko przy depresji. Jest ona potwierdzeniem zaangażowania w rozmowę. Skup się na tym, co mówi osoba chora, nie przerywaj jej, okazuj emocji i dopytuj. Oczywiście nienachalnie. 

Okazuj empatię

Ważne są sformułowania, których używasz w rozmowie. Dlatego w warstwie słownej okazuj otuchę i wsparcie, np. zwrotami: „wiem, że to dla Ciebie spore wyzwanie”, „na pewno jest Ci bardzo ciężko”. 

Oczywiście ciepło i wsparcie w rozmowie musi być okazywane w sposób nieprzesadzony — chory z pewnością zauważy, gdy będziesz nienaturalnie empatyczny i troskliwy. 

Umiejętne formułowanie pytań

Pamiętaj, że osoba z depresją ma trudności w konstruowaniu pełnych odpowiedzi. Staraj się zadawać tak pytania, aby aktywizowały chorego do bardziej złożonych odpowiedzi. Nie powinno być tu możliwości odpowiedzi w stylu: tak lub nie. 

Tutaj też ważne jest Twoje wyczucie — jeśli ewidentnie zauważysz, że osoba z depresją nie ma ochoty na dłuższą rozmowę, nie zachowuj się zbyt natarczywie. Uszanuj to. 

Okazuj chęć pomocy

Osoba chora nie zawsze będzie gotowa, aby prosić o pomoc. Ważne, aby w rozmowie jasno pokazać, że chce się jej pomóc — że jest się z nią w tej chorobie. Można nawet wprost co jakiś czas przypominać o gotowości do wsparcia. 

Chyba że chory stwierdzi, że czuje się lekko oszacony, wtedy nie walcz z tą osobą. Ważne, aby miał poczucie, że nie jest sam w chorobie. 

Pielęgnuj kontakt

Jeśli zależy Ci na tej osobie, inicjuj z nią kontakt. W przypadku gdy jest to Twój partner lub partnerka, siła rzeczy macie regularny kontakt. Ale gdy to ktoś nieco dalszy, staraj się samodzielnie inicjować rozmowy — czy to telefoniczne, czy osobiste. 

Nawet jeśli Twoje propozycje nie będą spotykać się z zainteresowaniem, osoba z depresją będziesz widzieć, że ma w Tobie wsparcie. To bardzo ważne. Pamiętaj przy tym, aby nie zabiegać nachalnie o kontakt. 

Jak rozmawiać z osobą z depresją? Podsumowanie

Weź sobie do serca powyższe rady — stosowanie się do nich będzie bardzo pomocnym narzędziem, które być może ułatwi wychodzenie z choroby. Cierpliwą i empatyczną komunikacją jesteś naprawdę w stanie wiele zdziałać.

Artykuł sponsorowany

Redakcja ogarniamwszechswiat.pl

Nasi redaktorzy na portalu to zespół doświadczonych pasjonatów, którzy chcą dzielić się wiedzą i inspiracją z czytelnikami na tematy związane z szeroko pojętym stylem życia. Każdy z naszych redaktorów ma unikalne doświadczenie i ekspertyzę w dziedzinach sportu, turystyki, lifestyle'u, zdrowia i diety. Jako redaktorzy, staramy się tworzyć treści, które są interesujące, wartościowe i inspirujące dla naszej społeczności czytelniczej. Nasz zespół skupia się na publikowaniu artykułów, które pokazują różnorodne aspekty życia - od aktywności fizycznej i podróży, po zdrowe nawyki i sposób odżywiania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?