Tenis cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Alternatywą dla tenisa stał się padel, czyli kolejny ciekawy sport rakietowy, który stanowi połączenie tenisa i squasha. Gra w padla będzie świetną opcją dla każdego, komu sprawia radość gra w tenisa ziemnego! Na czym polega gra w padla? Jakie panują zasady gry w padla? Na te i podobne pytania udzielimy odpowiedzi w poniższym artykule.
Czym jest padel?
Padel to sport rakietowy, który zawiera w sobie zarówno elementy tenisa, jak i squasha. Sport pochodzi z miasta Acapulco w Meksyku. Jest drugą dyscypliną po piłce nożnej pod względem popularności w Hiszpanii.
Padel jest grą deblową. Oznacza to, że można grać w cztery osoby. Jest to stosunkowo nowa gra, która zdobywa coraz więcej fanów. To, co jest w niej najciekawsze, to zarówno sama rozgrywka, jak i bardzo specyficzny kort.
Punkty w tej grze zdobywa się według tych samych zasad, które obowiązują w tenisie. Ze squasha natomiast zaczerpnięto grę w zamkniętym korcie.
Zasady gry w padla
Gra w padla odbywa się według dość prostych reguł. Gracz, który serwuje, musi skierować piłkę na pole po drugiej stronie siatki, które znajduje się po przekątnej, w stosunku do jego pola. Gracz przeciwnego zespołu (oraz jego partner) może w tym czasie znajdować się w dowolnym miejscu swojej części kortu.
Serwis rozpoczynający grę należy wykonywać „z dołu”. Jeśli pierwszy nie uda się, gdy piłka np. dotknie siatki pomiędzy polami lub podtrzymujących ją słupków, a następnie spadnie w polu odbierającego – serwujący ma prawo do drugiego serwisu.
Podczas gry piłka może maksymalnie jeden raz uderzyć o powierzchnię kortu, zanim zostanie przebita na drugą stronę, czyli do przeciwnika. Zawodnik ma więc tutaj wybór – może odbić piłkę bezpośrednio z powietrza lub poczekać, aż ta uderzy o pole kortu. Warunkiem jest jednak, aby uderzyła w pole bezpośrednio, bez wcześniejszego kontaktu z ogrodzeniem lub ścianami kortu. Jeśli tak się stanie – punkt będzie przyznany przeciwnikowi.
Dopiero po tym, gdy piłka do padla uderzy o powierzchnię kortu, piłka może odbić się od jego ogrodzenia lub ściany. Odbierający piłkę może z kolei, albo przebić ją na drugą stronę kortu (do przeciwnika), albo najpierw odbić ją od jednej z dwóch ścian – bocznej (narożnej) lub tylnej. Gra toczy się do momentu, w którym piłka odbije się po którejś ze stron więcej niż jeden raz lub trafi w siatkę na środku kortu (lub też wypadnie poza kort i dotknie ziemi).
Punktacja w grze wygląda dokładnie tak samo jak w tenisie ziemnym, czyli 15, 30, 40 gem. Mecz grany jest do dwóch wygranych setów, a jeden set trwa do czasu, aż gracz zdobędzie 6 gemów.
Gra w padla – jak wygląda kort?
Korty do padla są niewielkie – mają wymiar 10 m x 20 m. Kort przedzielony jest siatką, dokładnie tak samo jak w tenisie ziemnym, czyli w połowie boiska. Na jego obydwu końcach (za plecami zawodników) znajdują się ściany o wysokości 3 metrów. Wykonane są z betonu lub wzmocnionego szkła. Reszta przestrzeni zamknięta jest z kolei dobrze naciągniętą siatką drucianą. Szklane korty do padla sprawiają, że rozgrywkę może oglądać publiczność.
Padel to nie tylko sport, który pozytywnie wpływa na zdrowie i pozwala zachować dobrą kondycję, ale także jest świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Jest to gra towarzyska, która dostarcza doskonałej zabawy.