Tutaj jesteś

Jak wyczyścić złoty łańcuszek?

11 kwietnia 2022 Lifestyle jak wyczyścić złoty łańcuszek

Zastanawiasz się jak wyczyścić złoty łańcuszek? Szukasz sposobu na przywrócenie blasku swojej biżuterii? 

Złota biżuteria dobrej jakości należy do bardzo wytrzymałych i trwałych. Jednak z upływem czasu narażona jest na wytarcie lub zabrudzenie. Osad, który się gromadzi wygląda nieestetycznie, a jego połysk ciemnieje. Chcesz dowiedzieć się jak zadbać o złoto, aby było czyste? Zapoznaj się z poniższymi metodami. 

Domowe sposoby na wyczyszczenie złotej biżuterii

Czyszczenie złota domowymi sposobami jest bardzo proste i będą do tego potrzebne składniki, które są łatwo dostępne. 

Pierwszym sposobem jest wykorzystanie płynu do mycia naczyń. Do miski nalewamy wody i mieszamy ją z płynem. Do roztworu wkładamy naszą złotą biżuterię i zostawiamy na kilka minut. Po krótkim czasie osad i zmatowienie powinno zniknąć. Płuczemy biżuterię i wycieramy miękką ściereczką lub bardzo delikatną szczoteczką. Pozwolą one na zachowanie odpowiedniej ostrożności, unikając możliwości zarysowania złota. Zamiast płynu do mycia naczyń możemy użyć mydła, które równie dobrze wyczyści złotą biżuterię. 

Drugim sposobem na pozbycie się bardziej wymagającego osadu (rdzy) będzie zastosowanie ciepłej wody, płynu do naczyń oraz sody oczyszczonej. Dno nie metalowej miski, wykładamy folią aluminiową. Zalewamy szklanką gorącej wody i dodajemy po dwie łyżeczki sody oczyszczonej oraz soli kuchennej. Należy cały roztwór wymieszać aż do rozpuszczenia się sypkich składników. Następnie do miski wkładamy naszą złotą biżuterię. Teraz potrzebna jest cierpliwość, gdyż czas oczyszczania się złota zależy od jego stanu. Może zająć to nawet kilka godzin. Gdy złota biżuteria oczyści się, należy ją wyciągnąć, przelać chłodną wodą i przetrzeć miękką ściereczką. 

Inną metodą jest nałożenie na łańcuszek pianki powstałej z wody i proszku do pieczenia. Można użyć w tym celu płatka kosmetycznego. Podobnie zadziała ocet, sok z cytryny albo benzyna. Również pozostawiając biżuterię na kilka godzin. 

Złoto z kamieniami szlachetnymi – jak wyczyścić?

Złotej biżuterii z kamieniami szlachetnymi nie można zanurzać w wodzie. Czyścimy ją tylko za pomocą zwilżonej ściereczki, a następnie wycieramy do sucha. Twarde kamienie szlachetne można zwilżyć alkoholem, natomiast perły czyścimy pędzlem do makijażu i wodą z niewielką ilością szamponu do mycia włosów. Pamiętajmy, aby zawsze dobrze osuszyć złotą biżuterię!

Jak wyczyścić złoty łańcuszek – polerowanie

Jak wyczyścić złoto, aby zawsze było lśniące? 

Warto czyścić złoto regularnie, aby nie powstały głębsze zabrudzenia. Najlepszym sposobem jest systematyczne polerowanie biżuterii. Powinno się je wykonywać dwa razy do roku. 

Polerowanie zaczynamy od namoczenia biżuterii w roztworze z sody oczyszczonej i płynu do naczyń. Następnie wyciągamy biżuterię i przecieramy miękką ściereczką. Na sam koniec wystarczy wypolerować nasze złoto ściereczką jubilerską. 

Dbanie o złoto jest bardzo ważne, aby służyło nam jak najdłużej. Szczególnie wtedy, gdy przykładamy dużą wartość sentymentalną do posiadanej biżuterii.

Redakcja ogarniamwszechswiat.pl

Nasi redaktorzy na portalu to zespół doświadczonych pasjonatów, którzy chcą dzielić się wiedzą i inspiracją z czytelnikami na tematy związane z szeroko pojętym stylem życia. Każdy z naszych redaktorów ma unikalne doświadczenie i ekspertyzę w dziedzinach sportu, turystyki, lifestyle'u, zdrowia i diety. Jako redaktorzy, staramy się tworzyć treści, które są interesujące, wartościowe i inspirujące dla naszej społeczności czytelniczej. Nasz zespół skupia się na publikowaniu artykułów, które pokazują różnorodne aspekty życia - od aktywności fizycznej i podróży, po zdrowe nawyki i sposób odżywiania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

urodziny dla dzieci na sali zabaw