Zastanawiasz się dlaczego zrobiona przez ciebie domowa pizza nie smakuje tak samo dobrze jak ta w restauracji? Oprócz zakupionych produktów, potrzebnych do przygotowania pizzy dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Kamień do pizzy jest jednym ze składników gwarantującym przyrządzenie udanego ciasta. Kamień do pizzy – jak używać? Jakie są korzyści korzystania i co warto wiedzieć przed zakupem?
Czym jest kamień do pizzy?
Kamień do pizzy to dobra alternatywa dla tradycyjnej blachy, na której najczęściej piecze się ciasto oraz różnego typu pieczywo. Okazuje się jednak, że nie tylko pizza na kamieniu wychodzi lepsza, ale także chleb, bułki i inne przysmaki z ciasta.
Pieczenie pizzy powinno trwać krótko i powinno odbywać się w wysokiej temperaturze. Mocno nagrzana powierzchnia pieca opieka spód równomiernie i odprowadza nadmiar wilgoci. Podobny efekt możemy osiągnąć, stosując kamień do pieczenia pizzy.
Kamień do pizzy – jak używać?
Zanim włożysz kamień do pizzy do piekarnika, zapoznaj się z wszelkimi zasadami bezpieczeństwa. Sam proces wypiekania nie jest skomplikowany – wystarczy, że odpowiednio przygotujesz kamień oraz ciasto wraz ze składnikami.
Na sam początek, aby uniknąć ryzyka pęknięcia, kamień trzeba włożyć do zimnego piekarnika. Dopiero wtedy można włączyć piekarnik.
Kiedy kamień jest w środku, należy go ogrzewać przez określony przez producenta czas. Gdy osiągnie już właściwą temperaturę, nie można go dotykać, nawet w rękawicach kuchennych, gdyż jest zbyt gorący. Aby przełożyć ciasto do piekarnika, najlepiej użyć specjalnej drewnianej łopatki, dzięki której unikniemy ryzyka poparzenia się. Najlepiej oprósz wcześniej deskę mąką, co ułatwi zsunięcie pizzy na płytę.
Przy pomocy łopatki wyciągniesz też gotową pizzę – nie musisz obawiać się, że przywrze ona do kamienia. A gdy już skończysz pieczenie, pozwól, aby kamień ostygnął w piekarniku – najczęściej potrzeba na to 1-2 godzin.
Korzyści z pieczenia pizzy na kamieniu
Poznaj korzyści płynące z pieczenia pizzy przy użyciu kamienia.
1. Szybki czas pieczenia – dzięki temu, że kamień do pizzy nagrzewa się do wysokich temperatur, ciasto wypieka się bardzo szybko i jest przy tym idealnie chrupiące. To duża różnica w porównaniu do tradycyjnej blachy, gdzie dodatki często zdążą się lekko spalić, zanim ciasto będzie gotowe.
2. Kamienie równomiernie rozprowadzają ciepło na całej powierzchni ciasta oraz wchłaniają z niego wilgoć. To sprawia, że pizza jest chrupiąca od spodu, a nie przesuszona od góry.
3. Istotną kwestią jest również to, że pizza nie przywiera do kamienia. Dzięki temu, przy pomocy drewnianej łopatki, łatwo jest ją ściągnąć.
4. Aromat podobny do wypiekanej w pizzerii. Wystarczy położyć pizzę na rozgrzany kamień, aby od razu poczuć aromat pizzy jak z prawdziwej, włoskiej pizzerii. Ciasto bardzo szybko się ścina i zaczyna delikatnie rosnąć.
5. Kamień do pizzy można używać również do innych wypieków. Może posłużyć do wypieku pieczywa, np. bułek, bagietek czy chleba.
Jeżeli zależy ci na wypieczeniu w swoim domu prawdziwie włoskiej pizzy, koniecznie zainwestuj w kamień do pizzy!