Tutaj jesteś

Trening EMS – na czym polega? Czy warto?

13 kwietnia 2022 Sport

Trening EMS to trening przy użyciu nowoczesnych, zaawansowanych technologii. EMS to coraz bardziej popularna metoda ćwiczeń, która wykorzystuje technologię impulsów elektrycznych na potrzeby sportu i fitnessu. Na czym polega? Jakie daje efekty? W jaki sposób działa? Czy ma skutki uboczne? Sprawdź koniecznie wszystkie informacje o tej aktywności fizycznej.

Na czym polega trening EMS?

Elektryczna stymulacja mięśni odbywa się poprzez umieszczanie elektrod na różnych częściach ciała lub grupach mięśni. Trening EMS (Electrical Muscle Stimulation) działa na zasadzie stymulacji każdego mięśnia, który jest w trakcie pracy. Zwiększa skurcz, czyniąc go silniejszym. 

Ćwiczenia wykonuje się w kombinezonie, na który zakłada się specjalną kamizelkę, pas biodrowy oraz opaski na ramiona i uda, na których umieszczone są elektrody. Pierwszy trening EMS poprzedzamy analizą składu ciała. Rodzaj i intensywność ćwiczeń, które wykonuje się podczas treningu dobierane są indywidualnie, w zależności od kondycji i celów treningowych osoby ćwiczącej.

Stymulowane są między innymi mięśnie klatki piersiowej, brzucha, grzbietu, odcinka lędźwiowego, pleców, pośladków, ud i bicepsów. Podczas zwykłego treningu mózg wysyła impulsy, które trafiając do neuronów powodując skurcz mięśni. Podczas treningu EMS pracę mózgu wspomagają impulsy elektryczne, które są wysyłane ze specjalnego urządzenia. Pobudzają one mięśnie położone głęboko. Jest to prawie niemożliwe do uzyskania podczas treningu tradycyjnego.

Elektrostymulacja mięśni może przynieść korzyści u większości osób, ale może tylko wzmocnić trening, a nie całkowicie go zastąpić. Jeśli po prostu założysz elektrody, nie uzyskasz takiego samego rezultatu, jak osoba, która ich używa i w dodatku wykonuje trening siłowy.

Trening EMS – skutki uboczne

Stosowanie elektrostymulatora przy obecności trenera, nie powinno być niebezpieczne. Niepoprawne umieszczenie elektrod może skutkować uszkodzeniami skóry oraz może spowodować przeciążenie mięśni. 

Dobrze jest skonsultować rozpoczęcie ćwiczeń EMS ze swoim lekarzem lub z fizjoterapeutą. Impulsy nie są niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ przypominają parametry generowane przez ludzki mózg. Niekiedy jednak pojawiają się pewne objawy, ale nie u wszystkich. Są to bóle głowy, czy bóle w miejscach przymocowania samych elektrod. Sporadycznie też występują podrażnienia na skórze. Wszystkie niepokojące sygnały musisz od razu zgłosić swojemu trenerowi. 

Czy warto spróbować treningu EMS?

Już po pierwszych zajęciach z zastosowaniem metody EMS dostrzeżesz niewielkie zmiany: w wyglądzie swojej sylwetki, lepszej wydolności organizmu, poprawy techniki wykonywania ćwiczeń, a co najważniejsze rozładujesz stres i wpłyniesz na poprawę swojego samopoczucia!

Co jeszcze warto wiedzieć?

  • 20 minut tego typu aktywności odpowiada 3 godzinom klasycznego treningu. Zyskasz szybsze efekty, które pojawią się już po kilku tygodniach.
  • Podczas sesji pobudzasz więcej skurczów, a co za tym idzie spalasz masę kalorii i tkanki tłuszczowej. Wobec tego utrata wagi będzie widoczna po krótszym czasie, niż decydując się na tradycyjne ćwiczenia.
  • Przy tym rodzaju aktywności absolutnie nie ma mowy o kontuzjach i urazach, ponieważ trener dba o nasze bezpieczeństwo i stale monitoruje postępy.

Redakcja ogarniamwszechswiat.pl

Nasi redaktorzy na portalu to zespół doświadczonych pasjonatów, którzy chcą dzielić się wiedzą i inspiracją z czytelnikami na tematy związane z szeroko pojętym stylem życia. Każdy z naszych redaktorów ma unikalne doświadczenie i ekspertyzę w dziedzinach sportu, turystyki, lifestyle'u, zdrowia i diety. Jako redaktorzy, staramy się tworzyć treści, które są interesujące, wartościowe i inspirujące dla naszej społeczności czytelniczej. Nasz zespół skupia się na publikowaniu artykułów, które pokazują różnorodne aspekty życia - od aktywności fizycznej i podróży, po zdrowe nawyki i sposób odżywiania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?