Niewłaściwa pielęgnacja włosów w znaczący sposób wpływa na ich kondycję. Jednak najbardziej obciążająca może być zbyć częsta koloryzacja czy rozjaśnianie. Gdy Wasze włosy stają się suche, to wcale nie oznacza, że trzeba znacząco je skrócić. Dziś podpowiemy Wam, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja.
Jak często można farbować włosy i jaką farbę wybrać?
Rzeczywiście częsta koloryzacja pogarsza kondycję włosów. Jednak nie oznacza to wcale, że włosy można farbować raz do roku. Bez obaw możecie to robić nawet co 3 miesiące. Oczywiście wtedy pojawią się odrosty czy też kolor utraci blask, ale w takim przypadku wystarczy tylko zastosować tonowanie. Co ważne toner nie wnika w strukturę włosa, a jedynie go oblepia, nie powodując dalszego rozchylenia łuski. Dzięki temu nie dochodzi do uszkodzenia struktury włosa. Ważna jest także sama farba jakiej używacie. Farba do włosów blond powinna mieć w składzie np. białko pszeniczne, które regeneruje włosy. Dobrze sprawdza się także pantenol, który je wzmacnia. Nie dochodzi wtedy też do wysuszenia kosmyków. Możecie także zdecydować się na farby bez amoniaku. Zdecydowanie bardziej obciążające dla waszych włosów jest rozjaśnianie. Choć można przejść z bardzo ciemnego koloru na jasny to, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia włosów lepiej robić to etapami. Co 3 miesiąca włosy można rozjaśnić o kilka tonów. Sytuacja komplikuje się, gdy Wasze włosy są zafarbowane na rudo czy mają inne czerwone refleksy. W takim przypadku konieczna jest dekoloryzacja, która znowu jest bardzo obciążająca dla włosów. Ale aby uzyskać dobry efekt, jej przeprowadzenie jest konieczne. Toner sprawdzi się również do ukrycia odrostów w przypadku rozjaśnianych włosów blond.
Jak nawilżać bardzo suche włosy?
Włosy po farbowaniu wymagają nawilżenia, a raczej podwójnej dawki nawilżenia. Można to zrobić bardzo łatwo. Przede wszystkim zamiast standardowego mycia należy wybrać metodę OMO. Składa się ona z trzech etapów. W etapie pierwszym myjemy włosy, stosując do tego odżywkę do włosów. Można wybrać taką z dodatkiem dużej ilości olejków roślinnych czy kwasu hialuronowego niskocząsteczkowego, który wnika w strukturę włosa i go odżywia, a przy tym tworzy na włosie film ochronny. Po spłukaniu odżywki nakładamy szampon, koniecznie trzeba wybrać taki bez substancji drażniących takich jak SLS czy SLES, które dodatkowo wysuszają włosy. Można zdecydować się choćby na szampon dla dzieci. Pamiętajcie, że ten kosmetyk wmasowujemy nie tylko we włosy, ale i w skórę głowy. W ten sposób także ją oczyścimy. Po spłukaniu szamponu czas na trzeci etap, czyli maskę do włosów. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzi się ta odbudowująca, a więc z ceramidami. Działają one niczym cement, wypełniając ubytki w strukturze włosa. Oczywiście maskę spłukujemy letnią wodą. Włosy suszymy zimnym nawiewem. A jeżeli macie nieco czasu, to możecie pozwolić wyschnąć im naturalnie. Dodatkowo należy także przynajmniej raz w tygodniu olejować włosy. Do tego celu możecie wykorzystać choćby olejek macadamia czy z gorzkich migdałów, ale i arganowy. Jeżeli jednak macie rozjaśnione włosy, to wtedy lepiej wybrać ten najbardziej neutralny, który nie zmienia koloru włosów blond i nie powoduje ich żółknięcia. Możemy Wam polecić olejek kokosowy. Olejowanie można wykonać zarówno na zimno, jak i na ciepło, czyli nachylając się nad parą wodną.
Materiał zewnętrzny